Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

MUSIMY BYĆ GOTOWI

Data08.04.2022
Autor Redaktor
MUSIMY BYĆ GOTOWI

W piątek, 8 kwietnia w Krakowie odbyły się ćwiczenia zespołów ratownictwa medycznego, zarówno naziemnych, jak i lotniczych oraz małopolskich służb. To jeden z elementów utrzymania gotowości na wypadek najgorszych scenariuszy, jakie może przynieść trwająca wojna.

Scenariusz manewrów zakładał przyjęcie większej liczby osób poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego. Pierwszym etapem było przeprowadzenie triażu, czyli segregacji pacjentów, a następnie zorganizowanie przetransportowania ich do placówek medycznych. Kluczowym miejscem ćwiczeń był szpital polowy.

Działania obserwowali m.in. Waldemar Kraska, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, oraz Łukasz Kmita, wojewoda małopolski. - Dziękuję za dzisiejsze ćwiczenia wszystkim służbom. Konflikt wojenny za naszą wschodnią granicą zmusza do tego, byśmy takie ćwiczenia powtarzali jak najczęściej. Dzisiejsze ćwiczenia pokazały, że jesteśmy gotowi na różne zdarzenia. Jako lekarz 30 lat jeździłem w karetce pogotowia. Wiem, jakie to ważne, żeby jeden na drugiego mógł liczyć, szczególnie w tak ekstremalnych sytuacjach. Dziękuję też pozorantom. Wszyscy zdaliście dzisiejszy egzamin na szóstki - powiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Zadanie przygotowane zostało przy współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Państwowej Straży Pożarnej, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Straży Granicznej oraz Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

- Działanie służb ratowniczych ma to do siebie, że musimy być przygotowani na różnego rodzaju zdarzenia. W Małopolsce mamy trochę doświadczeń związanych ze zdarzeniami masowymi. To ćwiczenie pokazało, że dysponujemy potencjałem zarówno logistycznym, jak i ludzkim, który potrafi realizować różnorodne zadania. Pokazały również, że jesteśmy w stanie znakomicie współpracować – podkreślił Marek Maślerz, zastępca dyrektora Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

- To były bardzo ważne ćwiczenia. System ratownictwa medycznego to system naczyń połączonych. Wszystkie poszczególne elementy i etapy wpływają na kolejne. Liczba podmiotów zaangażowanych w dzisiejsze ćwiczenia pokazuje, jak bardzo jest to skomplikowany mechanizm - podsumował wojewoda Łukasz Kmita.