Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

WOJEWODA PRZEKAZAŁ KARETKĘ

Data09.09.2022
Autor JP
WOJEWODA PRZEKAZAŁ KARETKĘ

Na ulice Krakowa wyjechał już nowoczesny ambulans, który będzie służył mieszkańcom dzięki dofinansowaniu z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

W piątek, 9 września, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, przekazał karetkę dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Jest to auto najnowszej generacji w pełni wyposażone w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Tak, jak we wszystkich ambulansach krakowskiego pogotowia, wyposażenie nie tylko spełnia wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, ale również zawiera elementy wykraczające ponad standardy.

- Ostatnie lata to czas wytężonej pracy całej opieki medycznej. Ten ogromny wysiłek, który służył jak najlepszemu zabezpieczeniu mieszkańców Małopolski, nieśliśmy wspólnie, wspierając się i tworząc wyjątkowy model współpracy i reagowania na ponadstandardowe wyzwania. Nie do przecenienia pozostaje udział w tych zadaniach Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Przekazanie nowego ambulansu dla tej jednostki to efekt rządowego wsparcia udzielanego od początku pandemii całemu środowisku medycznemu – podkreślał Łukasz Kmita.

Na pokładzie nowej karetki znajduje się m.in. urządzenie do automatycznego uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji, videolaryngoskop czy miniaturowy aparat do ultrasonografii.

Ciekawostką jest innowacyjny defibrylator, czyli urządzenie do monitorowania pracy serca oraz przywracania jego rytmu w razie nagłego zatrzymania krążenia czy innych zaburzeń. Aparat, który znalazł się w nowym ambulansie ma wbudowane funkcje aż trzech innych urządzeń i może zastąpić aparat do mierzenia ciśnienia, pulsoksymetr oraz kapnometr (ten ostatni mierzy poziom dwutlenku węgla).

Zarówno pacjenci, jak i członkowie zespołu ratownictwa medycznego odczują też z pewnością większy komfort dzięki nowatorskiemu elektrycznemu mechanizmowi mocowania noszy w karetce oraz systemowi schodowemu w krzesełku kardiologicznym.

- Cały czas pamiętamy te bardzo ciężkie dwa lata pandemii – powiedziała Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Wirus SARS-CoV-2 nadal zresztą jest obecny i musimy być dobrze przygotowani, aby z nim skutecznie walczyć. Każda kolejna karetka, każdy nowy aparat medyczny to szanse na uratowanie życia i zdrowia wielu ludzi. Chcemy być w gotowości na niełatwe wyzwania, jakie przed ratownictwem medycznym w Małopolsce stawiają pandemia i wojna w Ukrainie.