Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

NOWY ZESPÓŁ W BUKOWNIE

Data07.11.2022
Autor Redaktor
NOWY ZESPÓŁ W BUKOWNIE

Nowy zespół ratownictwa medycznego w nowym miejscu stacjonowania w Bukownie w powiecie olkuskim rozpoczął pracę od początku listopada. Z pewnością spowoduje to skrócenie czasu dojazdu do pacjenta i poprawę dostępności ambulansów w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

O tym, że w nowym miejscu przez 12 godzin dziennie stacjonować będzie zespół ratownictwa medycznego zdecydował Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, który odpowiada za wojewódzki plan działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ambulans zapewniony będzie przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, które obsługuje powiat olkuski. – Uruchomienie dodatkowego zespołu nie jest łatwą sprawą  ani finansowo ani  logistycznie, więc tym bardziej się cieszymy i doceniamy starania Pana Wojewody. – podkreślała Małgorzata Popławska, dyrektor KPR podczas spotkania, które odbyło się w poniedziałek, 7 listopada w Bukownie. – Ta  karetka wzmocni bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko na terenie Małopolski Zachodniej, ale również w skali całego województwa.

Dla mieszkańców samo miejsce stacjonowania zespołu ratownictwa medycznego nie ma istotnego znaczenia – dyspozytorzy medyczni wysyłają na miejsce zdarzenia tę karetkę, która jest najbliżej i może najszybciej dojechać. Więcej zespołów gęsto rozmieszczonych daje im jednak lepsze możliwości natychmiastowej reakcji i pomoc do pacjenta dociera w krótszym czasie.

– W przypadku zagrożenia zdrowia i życia liczy się każda sekunda. Ratownicy medyczni muszą mieć gwarancję przybycia ma miejsce najszybciej, jak to tylko możliwe. To właśnie czas często decyduje o losie poszkodowanego. Wspólnie z Panem Ministrem Jackiem Osuchem zabiegaliśmy o uruchomienie nowego, dodatkowego Zespołu Ratownictwa Medycznego w powiecie olkuskim. Możemy dziś przekazać mieszkańcom, że zadanie zostało wykonane – mówił Łukasz Kmita, wojewoda małopolski. - Co istotne, nowy ZRM służy nie tylko mieszkańcom gminy Bukowno. W sytuacji zagrożenia dyspozytor przyjmuje zgłoszenie i wysyła najbliższy wolny ZRM. Oznacza to, że zespół z Bukowna może obsługiwać wezwania z Bolesławia, Klucz, Olkusza czy innych rejonów. To kolejna inwestycja w bezpieczeństwo Małopolan.

Miejsce stacjonowania rozstało udostępnione krakowskiemu pogotowiu przez Urząd Miasta w Bukownie. Przygotowano tam dyżurki z zapleczem sanitarnym i socjalnym oraz niezbędne pomieszczenia biurowe i magazynowe. - Tak naprawdę dzisiaj decydujemy o tym, że nasi mieszkańcy będą zabezpieczeni, że będą mogli czuć się bezpieczni. To jest wspaniała chwila dla Bukowna. Chciałbym podziękować w szczególności Panu Ministrowi i Panu Wojewodzie. Naszym mieszkańcom żyje się lepiej, czują się bezpieczniej – podsumowuje zastępca burmistrza Bukowna Marcin Cockiewicz.

W sumie w całym województwie funkcjonuje 136 zespołów ratownictwa medycznego. 38 z nich to karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które dyżurują w 23 miejscach stacjonowania w Krakowie, powiecie krakowskim, wielickim i olkuskim.