Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

Zespoły wyjazdowe

W ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Małopolsce pracuje 39 zespołów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Stanowią one jedynie część ze 137 zespołów, które każdej doby dyżurują w naszym województwie.

Nasze ambulanse działają w Krakowie i jego okolicach oraz w powiecie olkuskim – w sumie w czterech powiatach. Mamy do dyspozycji 33 zespoły podstawowe oraz 6 specjalistycznych.

Rozlokowane są one w 24 miejscach stacjonowania. Sposób rozmieszczenia zespołów określony jest w Wojewódzkim Planie Ratownictwa Medycznego,  przygotowywanym i aktualizowanym przez wojewodę małopolskiego. Plan ten opracowywany jest m.in. na podstawie analizy czasów dojazdu karetek do pacjentów – chodzi o to, aby ten czas był jak najkrótszy.

Zespoły podstawowe mogą być dwu lub trzy osobowe. W ich skład wchodzą ratownicy medyczni lub pielęgniarki. W naszym pogotowiu zespoły P wyposażone są dodatkowo w urządzenia do kompresji klatki piersiowej.

Tego typu maszyny w prowadzeniu pośredniego masażu serca są bardziej efektywne od ludzi. Prowadzą uciski w jednostajnym tempie, z tą samą siłą i głębokością nacisku. Tego nie jest w stanie zrobić żaden, nawet najlepiej wyszkolony, człowiek. Ratownik zawsze po pewnym czasie się zmęczy, choć może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jego praca jest mniej efektywna.

Podczas gdy system do kompresji klatki piersiowej pracuje, pozostali członkowie zespołu mogą zająć się innymi czynnościami ratowniczymi. Urządzenie może też być wykorzystywane podczas transportu chorego karetką.

IMG_3102-1-e1473584233996.jpg