Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

Porażenie piorunem

Porażenie piorunem

Podczas burzy pojawiają się wyładowania elektryczne o bardzo dużym natężeniu, które nazywamy piorunami. Ich widocznym dla nas wyrazem są grzmoty i błyskawice. Pioruny są zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i mogą nawet doprowadzić do śmierci człowieka. Mechanizm porażenia piorunem polega na bardzo szybkim przepływie prądu o wysokiej energii przez ciało ludzkie do ziemi. Powstaje tzw. fala uderzeniowa, tworzona przez nagłe rozprężenie się powietrza atmosferycznego.

Na skutek porażenia piorunem może w ludzkim organizmie dojść do:

Pierwsza pomoc w przypadku porażenia piorunem:

  1. Wezwać zespół ratownictwa medycznego
  2. Sprawdzić stan świadomości poszkodowanego. Jeżeli jest nieprzytomny, należy mu udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić oddech.
  3. Jeżeli poszkodowany nie oddycha, należy podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową. Kładziemy wtedy poszkodowanego na twardym podłożu i rozpoczynamy uciskanie klatki piersiowej 30 razy (na środku klatki piersiowej kładziemy splecione obie dłonie i uciskamy nadgarstkami na głębokość 5-6 cm). Następnie wykonujemy 2 wdechy (jeżeli jesteśmy zdecydowani na ich wykonywanie) i powtarzamy 30 uciśnięć klatki piersiowej.
  4. Jeżeli na ciele są ślady oparzenia, należy – o ile jest to możliwe – schłodzić zimną wodą te miejsca przez 5 minut i przyłożyć opatrunek osłonowy.
  5. Rany i krwawienia należy zaopatrzyć. W przypadku podejrzenia złamań należy unieruchomić uszkodzoną kończynę.
  6. Każda osoba porażona prądem powinna zawsze znaleźć się pod opieką lekarza!

Dotykanie osoby po porażeniu piorunem NIE JEST DLA NAS NIEBEZPIECZNE! Burze są szczególnie niebezpieczne dla turystów w górach oraz nad wodą. Dlatego przed wyruszeniem na wędrówkę czy rejs koniecznie trzeba sprawdzić prognozę pogody. Jeżeli mamy taką możliwość – warto śledzić na bieżąco ostrzeżenia burzowe.

Jeżeli jednak burza już nas zaskoczy:

piorun-1-1024x683.jpg