Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Posty ikona

Wydarzenia powyżej miliona osób

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest jedyną instytucją w Polsce, która ma tak rozległe doświadczenie w organizacji zabezpieczenia medycznego ogromnych wydarzeń, w których biorą udział miliony osób.

W roku 2016 przygotowaliśmy zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży, w których uczestniczyło ponad 2 miliony osób, a samo wydarzenie trwało tydzień i składało się nie tylko z codziennych spotkań gromadzących miliony wiernych, ale też odbywających się równolegle koncertów, imprez i spotkań modlitewnych, w których uczestniczyło zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy osób.

Zabezpieczenie medyczne tak wielkich wydarzeń różni się od przygotowania opieki nad jednorazową imprezą, w której uczestniczy kilkaset tysięcy ludzi. Wymaga ono całkowicie odrębnej logistyki, systemu łączności, systemu dysponowania karetkami (niezależny sztab) oraz organizacji współpracy z pozostałymi służbami. W przypadku ŚDM należało także zadbać o opiekę medyczną pielgrzymów nie tylko podczas spotkań, ale również zabezpieczyć na ich potrzeby podstawową opiekę zdrowotną oraz opiekę nocną i świąteczną.

W zabezpieczeniu medycznym ŚDM brało udział ponad 3,5 tysiąca lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy pracowali w karetkach, namiotach szpitalnych, patrolach pieszych i ruchomych oraz punktach medycznych. W zabezpieczeniu uczestniczyły także medyczne służby wojskowe oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 

Już w pierwszych latach swojej działalności krakowskie pogotowie zajmowało się, poza bieżącą pracą, sprawowaniem opieki medycznej podczas dużych wydarzeniami. Były to koncerty i przedstawienia plenerowe, rajdy samochodowe, a przede wszystkim – ważne uroczystości państwowe.

Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe już w roku 1910 organizowało sieć punktów pierwszej pomocy podczas obchodów 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. W roku 1927 zabezpieczało pogrzeb Juliusza Słowackiego, w roku 1935 – Józefa Piłsudskiego, a – przenosząc się już do współczesności, w roku 2010 – Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zorganizowało zabezpieczenie medyczne podczas pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich.

Największymi jednak wydarzeniami, nad którymi pieczę miało Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, były pielgrzymki papieskie. W sumie pogotowie organizowało zabezpieczenie medyczne dla wszystkich dziewięciu wizyt Ojca Świętego.

triage3-678x509.jpg